Tesettürlü Bayanlar Nasıl Makyaj Yapmalıdır?

nasıl makyaj yapılır

Makyaj Nasıl Yapılır?

Tesettürlü bayanların İslam dinine uygun bir şekilde yaşayış tercih ettiklerini hepimiz biliyoruz. Öyle ki tesettürlü bayanlar, dinin emrini yerine getirmek adına hayatlarını daha mütevazi bir şekilde yaşamayı tercih eder.

Tesettür giymenin anlamı, erkekten mahrem olanı saklamak ile sınırlıdır, diye düşünüyorsanız da yanıldığınızı bilmenizi istiyoruz. Tesettür, vücut hatlarını belli etmeyen kıyafetler giyinmek ile sınırlı olmasa gerek. Makyajınızdan tutun da konuşmalarınıza hayatınızın her anında tesettürlü bir bayan olmanın sorumluluğunu da yerine getirmeniz gerekiyor.

Peki, gösterişli ve mahrem giyinmekten kaçınması gereken, tesettür makyaj modelleri nasıl olmalıdır?

makyaj yapma

  • Doğal tonlar kullanmalılar!
    Öncelikle tesettürlü olmanın çekici olmamak olduğunu daima hatırlamalısınız. Aslında makyaj yapmamak, doğal güzelliğinizi korumak, en iyisi diye düşünüyoruz. Şayet makyajsız kendinizi rahat hissedemiyorsanız, doğal tonlar kullanmaya özen gösterin.

fondoten

  • Ten renginize uygun fondöteni seçin

Yüzünüze uygulayacağınız fondöten ve pudranın doğal ten renginiz ile uyumlu olmasına özen gösterin. Şayet allık kullanacaksanız da hafif tonlar kullanarak, yüzünüzde makyaj yokmuş gibi görünebilirsiniz.

göz makyajı

  • Renkli farlar kullanmaktan kaçının

Gözlerinize hafif tonlarda far uygulayabilirsiniz. Örneğin çok gösterişli ve simli renkler tercih etmek yerine açık pudra tonlarında bir far rengini seçebilirsiniz.

kalem eyeliner

  • Kalın eyeliner yerine ince eyeliner çekmeyi tercih edin

Göz kaleminizde de abartıya kaçmayın. Kalın eyeliner kullanmak yerine, göz kapaklarınızın üzerine ince bir hat çekmeyi deneyebilirsiniz.

dudak ruj rengi

  • Kırmızı gibi abartılı ruj renklerinden uzak durun

Kullanacağınız rujun da ten rengi olmasına özen gösterin. Dudak rengi rujlar, sizin kullanabileceğiniz en güzel ruj rengi. Ya da açık kahverengi, açık pembe ya da pudra gibi dudaklarınızda da doğal renkler kullanarak, yapmacık görünümden olabildiğince uzak durabilirsiniz.

Kısacası, yüzünüzde abartılı bir şekilde duracak, ben buradayım, diye bağıran makyajlardan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Makyaj yaparken giyindiğiniz kıyafetlerin ve eşarbınızın rengini de dikkate almayı unutmayın.

Kırmızı ruj kullanarak ya da simsiyah göz kapakları ile dikkatleri üzerinize toplamayın. Aksi halde çevrenizdeki insanlar, bunun size hiç de yakışmadığını söylediğinde üzülebilirsiniz. Şayet makyaj yapmayı çok seviyorsanız, evinizde eşinize istediğiniz kadar süslenebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*