1. Eşarbı – Şalı Düzeltme: Tesettürlü tüm bayanlar gibi kabul et sende bunu yapıyorsun yalan mı? Eşarbını şalını şöyle bir elinle yoklayıp düzeltmen için eşarbının bozulmuş olmasına gerek yok ama sende bu artık öyle bir alışkanlık halini almış ki elini devamlı başında, şalında, eşarbında buluyorsun. Hiç uğraşma bu alışkanlığını bırakamazsın.

  2. Açık Bayanları Süzme: Tesettür Elbise modellerinden hangisi olursa olsun bayan olarak bizlerin en çok yaptığı davranışlardandır açık olan bayanları süzmek. Hele ki haddinden fazla açıksa şöyle tepeden tırnağa bir süzeriz. Aslında aklımızda ne bir fesatlık, ne de bir kıskançlık vardır. İstemsizce süzeriz karşımıza çıkan açık bayanları. Zaten fark ettiğimiz anda da hemen gözümüzü çeviriveririz.

  3. Çekimserlik: Ne kadar modern olursak olalım şayet kapalıysak toplum baskısından olacak birçok konuda çekimser yaklaşırız. Misal otobüste tanımadığımız bir erkeğin yanımıza oturmasından rahatsız oluruz. Sanki tüm millet bizi izliyor gibi hissederiz. Bunun modernlikle ya da yobazlıkla hiçbir ilgisinin olmadığını yalnızca toplum söylentilerinden kaynaklı olduğunu da herkesin bilmesini isteriz.

  4. Kıyafet Düğmelerini Kontrol Etme: O düğmeler bize hep açılacakmış gibi gelir. Üzerimizdeki gömlek olsun, ferrace olsun, pardesü modellerinden hangisi olursa olsun; düğmelerini devamlı kontrol etme ihtiyacı duyarız. Sanki o düğmeler açılacak da rezil gibi sokaklarda dolanacağız. Her ne kadar kontrol edersek edelim; o düğmeler açılmaz ve bizi daima yanıltırlar.