Günümüzde eski zamanlara nazaran  tesettür giyim marka ve modellerinde birçok tasarımcı yeniliğe giderek şık tasarımlar oluşturmakta. Bu markalardan bir tanesi de Pınar Şems olmakta. Sezonda yer verdiği tasarımları ile markanın oldukça şık seçimlere yer verdiğini söyleyebiliriz. Üstelik sadece tasarımlarında muhafazakar giyimi tercih edenler için değil tesettür tercih etmeyen bayanlar için de öncü markalardan olmakta. 

Geniş ürün yelpazesi bulunan Pınar Şems ürün kategorisinde abiye, ceket modelleri, elbise modelleri, kaban, gömlek, kap modelleri, pantolon modelleri, takım ve tulumlar, tunik ve yelekler yer almaktadır. Tasarımsal olarak değerlendirecek olursak genellikle marka kapsamında tasarlanan kıyafetlerin yeni sezona uygun modeller olduğunu söyleyebiliriz. Yeni sezon giyim modasına uyum sağlayan Pınar Şems markası özellikle de tesettür abiye tasarımlarında öncü markalardan bir tanesi diyebiliriz. Tasarımsal olarak tül detaylandırma ve dantel detaylandırılmış olan abiyeler ön planda. Renk tonlaması olarak da hemen hemen renk geçişlerinin benzer tonlarda olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle naturel renk geçişlerinin olduğu soft renk tonlarının bulunduğu renk kartelasında hoşnut renkler bulunmakta.

Mürdüm, mor, gri, bebe mavisi, toprak tonları, koyu kahve, mint yeşili, turkuaz, turuncu, kiremit gibi renklerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Renk ve model seçeneklerinde göz yormayan tasarımların bulunduğunu söyleyebiliriz. Pınar Şems markası kapsamında satış fiyatlandırmasını ele alacak olursak kıyafetlerin çok uygun fiyatlı olduğunu söyleyemeyiz ama genel olarak ortalama maliyetli ürünler satılmaktadır. Takım olarak satışa sunulan bir ikili takımının ortalama maliyeti 400 tl ile 600 tl arasında olmakta. Yine ortalama olarak baz aldığımızda etek modellerinde de 200 tl ve üzeri satışa sunulurken abiye modelleri ise 500 tl den başlamakta olup 1000 tl üzerine kadar çıkabilmekte. Her ne kadar satışa sunulan ürünler ortalama maliyetli olsa da kalite olarak markanın ürünleri memnuniyetle temin edilmekte. Ayrıca sitede yer alan giyim ürünlerinin şıklığı kadar kullanımının da oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz.