Günümüzde sıkça karşılaştığımız sorular moda trendleri, Kıyafet seçim kriterleri ile ilgili oluyor. Şık Giyinmenin İnce detaylarına yer verdiğim bu yazının dışında da çeşitli kriterler de var tabi ki ama ben en güncel olanlarını ele aldım.

Vücut hatlarınıza, yaşınıza ve konumunuza uygun kıyafetler seçmek size her zaman avantaj sağlayacaktır. Sizi olduğunuzdan daha ince gösteren bir kıyafet seçmeniz modası geçmeyecek bir karar verdiğiniz anlamına gelir.

Çoğu zaman hanımlar tesettüre uygun olsun, bol ve dökümlü olsun diye kendi bedenlerinden daha büyük bir bedeni alırlar. Fakat bu yapılan büyük bir yanlıştır aldığınız kıyafetin bedenine dikkat etmelisiniz aksi takdir de sizi olduğunuzdan kilolu ve orantısız gösterebilir. Uzun, bol ya da daha dökümlü olması her zaman uygun bir görünüm vermeyebilir. Kıyafetin içinde de kaybolmayalım hatlarımızı da belirginleştirmesin.

Günümüzde sabahtan akşama kadar pek çok aktiviteye katılıyoruz. Eğer birden fazla toplantıya katılacak veya farklı ortamlar da bulunacaksanız tek bir kıyafetle bunu sağlamanız mümkün. Biraz ciddi, sade bir kıyafet sabah gezmesinden akşam yemeğine ya da resmi bir toplantıya giyebileceğiniz bir seçimdir.

Desenleri Karıştırmayın! Ve desen seçiminde de oldukça dikkat edilmeli yatay desenler vücut hatlarımızı geniş gösterirken dikey çizgiler uzun gösterebilmektedir. Örneğin Bel bölgesi geniş bir insanın yatay desenli elbise veya bluz tercih etmemeli, veya bacak boyu uzun olan birinin dik çizgili bir pantolon tercih etmesi vücudunu orantısız hale getirecektir.  Kıyafetinizde desenli bir parça varsa, etek, bluz, pantolon ya da başörtüsü, desenlerini birbirine karıştırmayın. Bazen hanımlar renkleri nasıl olsa uyuyor diye desenli bir başörtüyle desenli bluz ya da desenli etek kullanabiliyorlar. Kıyafetinizde tek bir parça desenli olup, diğerleri tek renk olursa göze daha hoş gelir.

Renk seçimine de kıyafetin kalıbı kadar dikkat etmemiz gerekir. Ten rengimize uyumu, girdiğimiz ortama uyumu, kıyafet bütünündeki uyumu, bulunulan mevsime uyumu göz önünde bulundurulmalıdır. Düz renkleri tercih edin! Tek ve soft renkler uyumlu kullanıldıklarında asil bir tarz oluşturacaktır. Özellikle yeni örtünen ya da örtünmeyi düşünen hanımlar için bu husus çok faydalı olacaktır. Düz renkleri uzun süre farklı aksesuarlarla kombine edip, farklı ortamlarda kullanabilirsiniz. Benim favorilerim arasında düz, soft, pastel renk başörtüler var. Kışın siyah, gri, kahverengi, krem, bütün nötr renkler ve mavi tonları yaz için açık ve pastel renkler rahatlıkla kullanılabilir.

Örtünmenin aslını da unutmadan, fazla dikkat çekici olmaktan kaçınarak seçim yapmak her anlamda katkı sağlayacaktır. Abartılı giyim tarzı sizi şık yapmaktan ziyade kötü görünmenize sebep olabilir. Renkleri birbirine karıştırmadan bedenimize uygun seçilen kıyafet seçimleri aldığımız en doğru karar olacaktır. Dünyaca ünlü modacılar bile fazla risk almamak adına ya da zarif, sade ve şık görünmek adına tek renk siyah bir bluz ve Jean ile defilelere katılması bence yapılan en doğru hareket.